Infrastruktura teleinformatyczna to podstawa, by w dzisiejszych czasach móc korzystać z Internetu, telewizji i połączeń telefonicznych. Dziś coraz częściej do jej budowy wykorzystuje się instalacje światłowodowe, które zapewniają jeszcze wyższą przepustowość danych i mniejszą stratność sygnału.
Jak projektować sieć teleinformatyczną?
Aby powstał projekt sieci teleinformatycznej, konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja docelowa. W projekcie sieci należy uwzględnić specyfikę budynku, do którego będzie doprowadzony światłowód, jego konstrukcję i liczbę znajdujących się w nim odbiorców (lokali). Kolejną kwestią jest planowanie przestrzenne. Sposób poprowadzenia kabli zależeć będzie od położenia ciągów komunikacyjnych, przeszkód wodnych, położonych na trasie budynków, ogrodzeń itd. Sama sieć musi być zabezpieczona przed oddziaływaniami mechanicznymi, pogodowymi, a także przed wilgocią, wyładowaniami atmosferycznymi, wiatrem itd. Instalacje światłowodowe nie są tak podatne na działanie zakłóceń elektromagnetycznych, toteż z powodzeniem można je prowadzić w sąsiedztwie kabli energetycznych. Na strukturę projektowanej sieci składa się przyłącze, studnia i kanalizacja teletechniczna, ale też szafa telekomunikacyjna i nośnik danych.
Kanalizacja teletechniczna i inne elementy infrastruktury teleinformatycznej
Sercem infrastruktury teletechnicznej są tak zwane studnie i kanalizacje. Studnie teletechniczne to elementy infrastruktury, które łączą ze sobą kilka różnych linii światłowodowych. Studnie służą do wtłaczania przewodów, ale też są niezbędne do przeprowadzenia prac naprawczych i serwisowych między siecią a przyłączem do domu. Wykonuje się je głównie z betonu, ale też z tworzyw sztucznych. Z kolei kanalizacje teletechniczne to system rur, wewnątrz których (najczęściej pod ziemią) prowadzi się kable teleinformatyczne (światłowodowe). Dzięki temu są one chronione przed wilgocią, zjawiskami meteorologicznymi itd.
Szafy telekomunikacyjne — co to jest?
Kolejnym ważnym elementem sieci teleinformatycznych jest szafa dystrybucyjna, zwana także telekomunikacyjną. Zwykle znajduje się ona wewnątrz budynków i jest zaprojektowana po to, by uporządkować infrastrukturę przyłączeniową pomiędzy pionem budynku a jego poszczególnymi lokalami. Szafa na kable zabezpiecza je przed działaniem wilgoci, a także stabilizuje temperaturę pracy sieci. Szafy tłumią też hałas generowany przez znajdujące się w środku komponenty.
Organizacja sieci teleinformatycznej w szafach, studniach itd. wymaga rzetelnego projektu, ale też pozwala uporządkować całą infrastrukturę i usprawnić jej późniejszą naprawę lub serwis.