Pogotowie Energetyczne – wyjaśniamy jak działa i kiedy interweniuje

0
5021
Pogotowie Energetyczne

Dbanie o stały dostęp energii elektrycznej do gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa wiąże się z czymś więcej niż tylko z wyborem odpowiedniego sprzedawcy i korzystania z niskich cen prądu, ale niekiedy – również usuwanie awarii. Ich naprawą zajmuje się Pogotowie Energetyczne.

Jakimi awariami zajmuje się pogotowie energetyczne?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każda awaria prądu wymaga wezwania Pogotowia Energetycznego. W sytuacji, kiedy przyczyna usterki leży w instalacji wewnętrznej odbiorcy, jej naprawa nie należy do zakresu zadań Pogotowia Energetycznego – zajmuje się ono bowiem awariami w obrębie instalacji pomiędzy odbiorcą, a dystrybutorem (granica określona jest w umowie pomiędzy obiema stronami).

Jak działa Pogotowie Energetyczne?

Pogotowie pracuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i dostępne jest pod ogólnopolskim numerem 991, a interwencja jest bezpłatna pod warunkiem, że awaria nie powstała z winy klienta. Można się jednak spotkać z sytuacjami, kiedy przyjazd Pogotowia Energetycznego wiąże się z kosztami dla odbiorcy – dzieje się tak, kiedy uszkodzenie dotyczy instalacji wewnętrznej, np. w mieszkaniu lub na klatce schodowej budynku. Podczas przyjmowania zgłaszania o usterce pracownik pogotowia ocenia, czy do danego przypadku należy wysłać załogę.

Kiedy pogotowie interweniuje?

Najczęstsze przypadki, w których interweniuje Pogotowie Energetyczne to uszkodzenia linii energetycznych, takie jak przewrócenia słupów, zerwania przewodów lub przewody leżące na ziemi. Ze względu na to, że tego typu awarie zagrażają życiu i zdrowiu ludzi, usuwane są one w pierwszej kolejności. Pod numer alarmowy 991 należy zadzwonić również w sytuacji, kiedy zauważone zostanie uszkodzenie zamknięcia do obiektów energetycznych, jak na przykład zerwanie kłódki, bądź otwarte drzwi do stacji transformatorowej. Pogotowie Energetyczne zajmuje się także przypadkami nieprawidłowo działających liczników, powodujących brak zasilania i ewentualne zagrożenie, a także zerwaniami plomb podczas wymiany bezpieczników. Zdarza się również, że pomoc formacji jest niezbędna w działaniach straży pożarnej, przy pożarach infrastruktury, do której podłączona jest energia elektryczna.

Więcej informacji na temat prądu w domu znaleźć można na stronie: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here