Blog pomysłem na biznes — Zarabiaj na swoich wpisach!

0
3142
Blog pomysłem na biznes

Blog jest obecnie jednym ze sposobów na zarabianie pieniędzy w sieci a czasy, gdy służył jedynie do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z odbiorcami, już dawno minął. Wiele osób prowadzi swoje blogi i wykorzystuje je jako powierzchnie reklamowe czy monetaryzuje je w inny sposób uzyskując spore dochody. Część z nich traktuje to zajęcie nie jako dodatkową możliwość zarobku a główne źródło przychodów i pracę na pełny etat. Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystujemy zarabianie na naszym blogu, ilu mamy czytelników czy jaki blog prowadzimy — istnieje kilka ciekawych możliwości zarabiania pieniędzy, będąc blogerem. Jakie zatem są sposoby zarabiania na blogu? Czy warto monetaryzować swoją popularność? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady i wskazówki prezentujemy poniżej.

Reklamy na blogu

Pierwszym sposobem na zarabianie na blogu są reklamy. To jedna z najpopularniejszych metod, które chętnie wykorzystują blogerzy. Polega ona na umieszczaniu w różnych częściach bloga reklam, które będą wyświetlały się osobom odwiedzającym nasz blog. Możemy umieszczać je np. w panelach bocznych, w górnej części witryny czy w stopce. Mogą mieć one formę graficzną, materiałów video czy tekstową. Na rynku istnieje wiele sieci reklamowych, w których możemy się zarejestrować i zacząć wyświetlać reklamy w zamian za wynagrodzenie. Sposoby rozliczania są różne w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy. Może być to wynagrodzenia za samo wyświetlanie reklam lub np. gdy ktoś kliknie reklamę. Chcąc zarabiać w ten sposób, możemy współpracować np. z Google, korzystając z programu Google AdSense. Jest to wiarygodna firma o przejrzystych standardach, która emituje różnorodne reklamy. Im większą ilość czytelników posiadamy, tym więcej możemy zarobić na takich reklamach.

Afiliacja

Afiliacja to kolejny bardzo ciekawy pomysł na monetaryzowanie naszego bloga. Sposób ten polega na płatnym polecaniu i reklamowaniu produktów. W internecie istnieje wiele sieci afiliacyjnych. Po zarejestrowaniu się możemy wybrać czy chcemy promować konta bankowe, kosmetyki czy wycieczki. Gdy wybierzemy daną ofertę, otrzymamy link lub baner do umieszczania na naszym blogu. Zasada działania afiliacji jest bardzo prosta. Jeśli ktoś kliknie nasz baner i założy konto lub skorzysta z propozycji pożyczki, my otrzymamy wynagrodzenie. Przeciętnie zrobić można w zależności od danej oferty od kilkunastu złotych nawet do ok. 100 zł. Jest to bardzo dobry zarobek, dzięki któremu w ciągu miesiąca możemy uzyskać kilkaset złotych, jeśli nasi czytelnicy chętnie korzystać będą z banerów reklamowych. Możemy umieszczać je również w miejscach obok reklam czy pod konkretnymi wpisami. Afiliacja nie jest trudna a zarabiać w ten sposób może każda osoba — nawet nie znająca się na marketingu czy nowych technologiach.

Dotacje i patronat

Bardzo dobrym sposobem pozyskiwania pieniędzy na swoim blogu na jego dalszy rozwój są dotacje i patronat. Pierwsza opcja pozwala na dawanie napiwków nam jako prowadzącym bloga przez użytkowników. W internecie istnieje kilka systemów, które umożliwiają dodanie odpowiedniego baneru na naszej witrynie. W razie chęci przekazania napiwku czytelnik musi jedynie kliknąć baner i dokonać płatności. Patronat działa na nieco innych zasadach. Osoby chcące wspomóc nasz kanał mogą przekazywać nam pieniądze na jego rozwój. W zamian za tą możemy oferować ekskluzywne materiały, niepublikowane zdjęcia czy inne atrakcje. Wielu fanów naszego bloga może uznać to za bardzo dobry pomysł, aby wspomóc swój ulubiony blog. Uruchomienie tego sposobu zarabiania nie jest trudne, nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności, a dla fanów naszego bloga może być dobrą okazją na przekazanie nam środków pieniężnych.

Treści sponsorowane

Prowadząc własnego bloga — w zależności od jego formy i tematyki możemy oferować umieszczanie na nim artykułów sponsorowanych. Jeśli charakter bloga uwzględnia publikowanie ciekawych materiałów tematycznych, możemy przyjmować zlecenia na takie teksty. Wiele firm czy marek bardzo chętnie prześle nam gotowy tekst wraz z subtelną reklamą firmy. Materiały takie możemy zamieszczać w ramach ciekawych artykułów a przy okazji zarabiać pieniądze. Czytelnicy również będą chętnie czytali tematyczne teksty, gdyż z zasady interesują się danym tematem. Będzie to również dla nich urozmaicenie i możliwość przeczytania profesjonalnych artykułów tematycznych.

Influencer marketing

Na podobnej zasadzie co teksty sponsorowane działa również influencer marketing. W trendzie tym influencerzy, czyli osoby rozpoznawalne posiadające swoich fanów/czytelników oferują odpłatne zaprezentowanie naszego produktu, podczas swoich publikacji. Na rynku istnieje wiele serwisów, które łączą reklamodawców z właścicielami bloga, blogerami czy osobami prowadzącymi fanpage w mediach społecznościowych. Po zarejestrowaniu się na takim portalu i określeniu platformy, na jakiej blogujemy oraz ilości fanów czy tematyki zgłaszać się do nas mogą osoby chcące reklamować swój produkt właśnie w takiej kategorii. Jako influencerzy będziemy musieli stworzyć materiał, który będzie zawierał promocję takiego produktu i zaprezentować go w pozytywnym świetle. Może być to np. używanie danego telefonu czy kosmetyków z rekomendacją do ich zakupu.

Czy warto zarabiać na blogu?

Zdecydowanie tak ! Zarabianie na blogu nie jest trudne ani czasochłonne. Istnieje wiele form monetyzacji bloga i wykorzystania go do zarabiania pieniędzy. Dzięki temu będziemy mogli dopasować konkretne z nich które najlepiej sprawdzają się na naszym blogu. Zarobek ten możemy potraktować jako dodatkowe źródło dochodu, główny sposób zarabiania – jeśli posiadamy wielu odbiorców lub możliwość uzyskania drobnych sum na pokrycie kosztów prowadzenia bloga. Wiele osób korzysta już z tych sposobów i zarabia konkretne sumy. Warto również przetestować kilka z tych możliwości i przekonać się, która z nich sprawdza się najlepiej w praktyce. Pozyskiwanie dodatkowych środków może również pomóc rozwijać nam bloga i pokryć np. zakup lustrzanki, którą wykorzystamy do robienia lepszych zdjęć czy zakup biletów, abyśmy mogli opisać niezapomnianą wycieczkę dla naszych czytelników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here