Kasy fiskalne to temat, który nowym przedsiębiorcom często spędza sen z powiek. Kogo obowiązuje, ile kosztuje i czym należy się kierować przy wyborze kasy fiskalnej? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
- Ile kosztuje kasa fiskalna?
- Kogo obowiązują kasy fiskalne?
- Jakie są rodzaje kas fiskalnych?
- Dla kogo przeznaczona jest kasa fiskalna online?
Ile kosztuje kasa fiskalna?
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy można kupić tanie kasy fiskalne. Sklepy online (np. https://www.centrumkas.pl/kategoria-produktu/kasy-fiskalne/) mają w swojej ofercie szeroki asortyment i najczęściej sprzedają urządzenia w atrakcyjnych cenach. Za najprostsze modele zapłacimy już od 1299,00 złotych (cena netto).
Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się kupić kasę fiskalną, powinien zwrócić na cechy, jakie posiada dane urządzenie. Rodzaj klawiatury i wyświetlacza (np. ekran dotykowy), długość rolki papieru, logo na paragonie, nowoczesny design, wytrzymałość i rodzaj połączenia z internetem (np. usb host) to tylko kilka z nich. Warto również zwrócić uwagę na producenta urządzenia i wybrać renomowaną markę, taką jak: Novitus, Posnet czy Elzab.
Kogo obowiązują kasy fiskalne?
Kasy fiskalne obowiązują przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz klientów (osób fizycznych). Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nakłada na sprzedawców Ministerstwo Finansów, które odpowiada za ustalenie przepisów dotyczących rejestracji sprzedaży i usług za pomocą kas fiskalnych. Przepisy te określa Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), a także rozporządzenia dot. zwolnień z obowiązku prowadzenia kas.
Sam zakup kasy fiskalnej to jednak nie wszystko. Według polskiego prawa terminal płatniczy należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w terminie do 7 dni od momentu dokonania fiskalizacji przez serwisanta. Zgłoszenie musi być dokonane zarówno przez osobę, która prowadzi sprzedaż, jak i serwisanta.
Jakie są rodzaje kas fiskalnych?
Choć kasa fiskalna jest obowiązkowym elementem wyposażenia sklepów oraz punktów usługowych, warto mieć świadomość, że na rynku dostępne są różne urządzenia. Wszystkie są stosunkowo łatwe w obsłudze, jednak mają nieco inną funkcjonalność, dlatego warto zrobić przed zakupem małe rozeznanie, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Urządzenia stacjonarne zapisują dane na rolkach papieru i są stosowane w takich miejscach jak sklepy, salony fryzjerskie czy gabinety lekarskie. Kasy mobilne są urządzeniami przenośnymi, o mniejszych gabarytach. Mobilna kasa jest często spotykana u osób prowadzących sprzedaż np. na targach bądź w taksówkach. Coraz częściej można się również natknąć na kasę fiskalną w wersji online.
Dla kogo przeznaczona jest kasa fiskalna online?
Kasa fiskalna online to nowoczesne urządzenie, które jest podłączone do internetu. Daje to szerokie udogodnienia komunikacyjne, typu host USB czy bezpośrednią łączność z Centralnym Repozytorium Kas. CRK jest zarządzane przez Krajową Administrację Skarbową, która sprawuje bieżący nadzór nad sprzedażą.
Kasy fiskalne online są od 2020 roku wymagane w wybranych branżach, takich jak gastronomia (restauracje, bary, catering), usługi kosmetyczne (salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne), usługi hotelarskie, usługi motoryzacyjne (naprawa pojazdów, wulkanizacja, sprzedaż paliw), transport pasażerski czy sprzedaż opału.
Zakup terminala płatniczego powinien być poprzedzony dokładnym researchem, tak aby urządzenie wspierało proces sprzedaży. Choć wielu przedsiębiorców interesuje przede wszystkim cena netto, ważna jest również wysoka jakość wykonania, rodzaj wyświetlacza, połączenia z siecią. Warto wybrać sprzęt renomowanej firmy, takiej jak np. Posnet czy Novitus, których oferta jest dopasowana do potrzeb sprzedawcy.