Powierzchnie magazynowe i ich wynajem

0
519
magazyn

W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy wymaga od nas niejednokrotnie podejmowania trudnych decyzji, które mają bezpośrednio wpływ na rozwój i aktualny stan majątkowy naszej działalności. Obecnie postępująca cyfryzacja naszego życia połączona z globalizacją stwarza nam warunki wymiany handlowej i usługowej z firmami oraz ludźmi z całego świata.

Każda branża oczekuje od przedsiębiorcy dopełniania określonych obowiązków oraz posiadania przez niego konkretnych środków trwałych takich jak maszyny budowlane lub rolnicze, pojazdy, specjalistyczny sprzęt oraz nieruchomości. Najprostszym przykładem będą firmy z branży transportowej, budowlanej oraz wszelkiego rodzaju hurtownie, gdzie potrzebne jest konkretne miejsce wykonywania takiej działalności, w którym będziemy mogli składować przedmioty i urządzenia niezbędne do właściwego jej prowadzenia.

Magazyny logistyczne do wynajęcia

Zwłaszcza w działalności czysto handlowej różnego rodzaju magazyny lub składy pozwalają na jej odpowiedni rozwój, poprzez możliwość gromadzenia towaru i jego składowania, aby następnie go odsprzedać, w im większej ilości tym lepiej dla finansów firmy. Najlepszym rozwiązaniem są, ostatnio mocno zyskujące na popularności magazyny logistyczne, dostosowane odpowiednio do profilu prowadzonej działalności, dzięki czemu zyskujemy odpowiednie miejsce gotowe do zagospodarowania. Takich magazynów powstaje coraz więcej, na terenie całego kraju powierzchnia logistyczna rozrasta się w zawrotnym tempie, jednak najwięcej pośród nich znajduję w okolicach największych miast, gdzie zapotrzebowanie na tego typu obiekty stale rośnie.

Natomiast fundamentalną kwestią jest, czy opłaca nam się posiadać takie miejsce na własność, czy zdecydowanie bardziej opłacalnym będzie wynajem powierzchni magazynowych. Podejmując taką decyzję warto zastanowić się jakiego rodzaju magazyn potrzebujemy, aby nie przeszacować inwestycji i uniknąć zbyt wysokich i niepotrzebnych kosztów, w przypadku budowy własnego magazynu. Względy ekonomiczne również są istotne, ponieważ w zależności od rozmiarów oraz przedmiotu działalności firmy, może się okazać że inwestycja w budowę własnej powierzchni magazynowej po prostu przerasta możliwości finansowe firmy. Należy również wziąć pod uwagę sytuację, w której będziemy zmuszeni zmienić miejsce wykonywania swojej działalności, przez co zostaniemy z niepotrzebnym obiektem w innym mieście, poza naszym zasięgiem.

Posiadanie własnej powierzchni magazynowej niewątpliwie stanowi wartość dodatnią majątku naszego przedsiębiorstwa oraz pozwala na swoistą niezależność w jej prowadzeniu. Zabezpiecza jeden z najważniejszych aspektów posiadania firmy, czyli odpowiednie miejsce do jej prowadzenia. Jednak taka inwestycja wymaga niekiedy ogromnych nakładów finansowych, przez co musimy często zdecydować się na alokacje naszych funduszy firmowych w kierunku inwestycji budowlanej. Również wybór kompetentnego wykonawcy, specjalizującego się we wznoszeniu takich konstrukcji będzie wymagało od nas sporo czasu i uwagi, jak i zakup nieruchomości pod budowę oraz wszelkich niezbędnych materiałów. Istotnym czynnikiem jest również czas realizacji takiej inwestycji, który nierzadko trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy, przez co budowa takiego magazynu jest procesem rozwoju firmy z perspektywy długie lata.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Wynajem powierzchni magazynowych stanowi świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie całego kraju, natomiast nie chcą się zdecydować na budowę własnej przestrzeni użytkowej. Istnieje możliwość najmu krótkoterminowego oraz na dłuższy okres, dodatkowo strony mogą dowolnie kształtować takie stosunki zgodnie z przepisami prawa. Jeśli zmieniamy profil działalności lub miejsce jej wykonywania, możemy zakończyć najem bez ponoszenia dodatkowych kosztów, jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednie zapisy w umowie aby uniknąć potencjalnych kar finansowych. Decydując się na powierzchnie magazynowe do wynajęcia często unikamy przede wszystkim kosztów eksploatacji, za które odpowiadają zarządca magazynu bądź właściciel nieruchomości.

Podsumowując, warto się zastanowić jakiego rodzaju magazyny logistyczne nas interesują, oraz na ile opłaca nam się inwestycja we własną powierzchnię logistyczną, a kiedy wynajem powierzchni magazynowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here