Znaki BHP w zakładzie pracy – co warto o nich wiedzieć?

0
664
Znaki BHP w zakładzie pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być priorytetem dla właściciela każdego zakładu pracy. Profesjonalne oznakowanie może znacząco ułatwić zapewnienie odpowiednich warunków. Co więcej, niektóre znaki są wręcz obowiązkowe, a za ich brak bądź niezgodność z normami BHP można dostać karę finansową. Sprawdź, co warto wiedzieć o najważniejszych rodzajach znaków BHP.

Znaki zakazu

Takie oznakowanie jest niezbędne dla zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w miejscach potencjalnie niebezpiecznych. Jest to też często ochrona całej firmy i znajdującego się w niej sprzętu. Bardzo często można spotkać znaki zakazu z opisem, dzięki któremu interpretacja piktogramu nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Obecność oznakowania z tej kategorii to także pewnego rodzaju zabezpieczenie dla pracodawcy, gdy pracownik bądź postronna osoba ulegnie wypadkowi w związku z niezastosowaniem się do przepisów umieszczonych na znakach.

Znaki nakazu

Umieszczenie w widocznych miejscach znaków nakazu może podnieść poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Przypomnienie o konieczności stosowania ochrony rąk, mycia rąk czy też używania sygnału dźwiękowego może sprawić, że pomimo rutyny pracownik nie zapomni o istotnych środkach bezpieczeństwa. Podczas zakupów należy upewnić się, że wygląd piktogramów spełnia niezbędne normy. Także w tym przypadku dobrym pomysłem może być wybranie w sklepie online Znaki24.pl wersji z opisem, dzięki któremu znak będzie jeszcze czytelniejszy.

Znaki ostrzegawcze

Zadaniem znaków ostrzegawczych, jak sama nazwa wskazuje, jest ostrzeżenie pracowników i innych osób o istnieniu potencjalnego zagrożenia. W przeciwieństwie jednak do znaków zakazu charakterystyczne trójkąty nie wiążą się z zakazem np. wstępu lub dotykania. Są jedynie przestrogą i pewnego rodzaju przypomnieniem o konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności podczas pracy. Poinformowanie o śliskiej powierzchni, obecności substancji łatwopalnych czy też automatycznym uruchamianiem może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków.

Znaki informacyjne

Na terenie zakładu pracy ważne jest umieszczenie znaków informacyjnych. Takie oznakowanie ułatwi udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli w odpowiednim miejscu zostanie zamontowana informacja o defibrylatorze i apteczce pierwszej pomocy, to łatwiej będzie odnaleźć je np. ratownikom. Ponadto sami pracownicy ze względu na codzienne mijanie takich znaków mogą automatycznie udać się we właściwe miejsce w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Znaki przeciwpożarowe

Obecność tego typu znaków jest uregulowana przepisami przeciwpożarowymi. W każdym miejscu pracy istnieje ryzyko pojawienia się ognia, dlatego konieczne jest umieszczenie oznakowania usprawniającego m.in. ewakuację i akcję gaśniczą. Pracownicy muszą wiedzieć, w którym miejscu znajduje się przeciwpożarowy wyłącznik prądu, hydrant czy też alarm. Ważne jest też umieszczenie stosownych znaków zakazujących, nakazujących i informacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here