Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

0
459
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

Od kilku lat nieustannie rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Wszystko w związku z rozwojem rynku nieruchomości i dużym popytem na mieszkania oraz domy. Jednocześnie rosną także ceny nieruchomości, co zmusza potencjalnych inwestorów do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Decyzja o kredycie powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana, wiąże się bowiem z zobowiązaniem finansowym na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt hipoteczny i czym kierować się przy jego analizie?

Kredyt to nie tylko rata

Szukając najtańszego kredytu na rynku wiele osób błędnie zwraca uwagę jedynie na wysokość raty. Pozornie oferta z najniższą ratą może być dla nas najdroższym kredytem. Na koszt kredytu poza ratą składa się szereg innych składowych. Są to m.in. ubezpieczenia na życie i nieruchomości (w wielu bankach obligatoryjne), ubezpieczenie pomostowe, a przede wszystkim koszty początkowe związane z uruchomieniem kredytu.Część ofert zawierać będzie prowizję, która może stanowić koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, inne wymagają płatnego operatu nieruchomości. Łączny koszt kredytu powinien uwzględniać wszystkie poniesione przy jego uruchomieniu koszty.

Zdolność kredytowa i wkład własny

Nawet gdy już znajdziemy idealną dla nas ofertę nie możemy mieć pewności, że bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Przede wszystkim analityk sprawdzi naszą zdolność kredytową, poprzez analizę osiąganych dochodów. Na pytanie jaka jest nasza zdolność kredytowa, również nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Każdy bank może w inny sposób oceniać osiągane dochody. Część z nich nie zaakceptuje dochodów z umów cywilnoprawnych, dla innych problematyczna będzie prowadzona przez nas działalność gospodarcza. Niektóre banki interesować będą dochody z ostatnich trzech, a inne z ostatnich dwunastu miesięcy. Przed złożeniem wniosku warto, aby ekspert kredytowy pomógł w obliczeniu zdolności kredytowej. Przy zakupie nieruchomości wymagany jest także wkład własny, czyli posiadanie części własnych środków finansowych na zakup inwestycji. Zazwyczaj jest to 20% lub 10% procent wartości kredytu. Im wyższy wkład własny, tym większa szansa na korzystniejszą ofertę.

Pamiętaj o poduszce finansowej

Dominującym typem kredytów hipotecznych na naszym rynku są kredyty ze zmienną stopą procentową. Oznacza to, że ich wysokość uzależniona jest od zmian stóp procentowych. Raty kredytów, w zależności od wysokości stóp mogą wzrastać lub maleć. Przed podjęciem decyzji o kredycie warto dokładnie przeanalizować sytuację, która nastąpi po ewentualnej podwyżce stóp. Należy mieć na względzie to, że rata może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Niezależny doradca finansowy Warszawa przedstawi możliwe zmiany wysokości rat po zmianie oprocentowania kredytu.

Postaw na pomoc eksperta

W gąszczu zawiłych umów bankowych i skomplikowanych przeliczeń nie każdy potrafi się odnaleźć. Jednocześnie na rynku znajduje się co najmniej kilkanaście różnych banków (a część z nich ma również po dwie, trzy oferty kredytu). Trudno znaleźć czas, aby pochylić się nad każdą z nich. Jeżeli zależy nam na rzetelnej ocenie warto by pomógł nam niezależny doradca finansowy Warszawa. Jeżeli interesują nas kredyty hipoteczne Warszawa warto skorzystać z pomocy doradcy w stolicy. Usługi ekspertów są bezpłatne, a przy tym pozwalają na szeroki przegląd ofert. Ekspert kredytowy Tomasz Wostal przedstawi najlepsze oferty, a także wyjaśni różnice w poszczególnych propozycjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here