Kiedy opłaca się spółka?

0
107
Kiedy opłaca się spółka?
Kiedy opłaca się spółka?

Kiedy opłaca się spółka? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Spółka jest jedną z form prawnych przedsiębiorstw i może być korzystna dla różnych branż i rodzajów biznesu. Wiele zależy od celów przedsiębiorcy oraz specyfiki danej branży czy rynku, na którym działa firma. Jednak ogólnie rzecz biorąc, spółka może przynieść szereg korzyści w porównaniu do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej lub innej formy firmy.

Korzyści i wady zakładania spółki

Kiedy opłaca się spółka? To pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Zakładanie własnej firmy to poważna decyzja, która wiąże się z ryzykiem i odpowiedzialnością za biznesowe działania. Jednym z wyborów, jakie trzeba podjąć na początkowym etapie jest forma prawna prowadzonej działalności.

Spółka jawna czy komandytowa?

Jedną ze sposobów na prowadzenie biznesu jest zakładanie spółki osobowej – np. jawnej lub komandytowej (SK). W przypadku takiej formy właściciele ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi wynikające z działań podejmowanych przez firmę oraz odpowiada ona całym swoim majątkiem.

Zakładając SK musisz jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do innych form prawnych – jednoosobowa firma albo spółka kapitałowa – nie ma zapewnionego minimalnego wymaganego wkładu pieniężnego ani liczby wspólników; umowy zawierane są indywidualnie między nimi a sposób dzielenia zarówno kosztów jak i dochodów uzależniony jest od ich uznaniowego ustalenia.

Możliwość rozdzielenia obciążenia fiskalnego

Warto też nadmienić o korzystniejszej sytuacji dla przedsiębiorcy w kontekście podatku dochodowego – skoro bowiem SK nie płaci CIT-u, a jedynie osoby fizyczne z tytułu uzyskiwanych przez nią przychodów podlegają opodatkowaniu w formie PIT-u.

Jeśli chodzi o SK to warto rozważyć decyzję o jej założeniu jeśli biznes prowadzony jest na dużych obszarach lub wymaga on większych nakładów finansowych. W takiej sytuacji ta forma prawna pozwala m.in. na łatwiejsze pozyskanie kapitału oraz dzielenia ryzyka pomiędzy wspólnikami.

Spółka cywilna – czyli właściciele ponoszą odpowiedzialność

Kolejną opcją dla przyszłego przedsiębiorcy może być spółka cywilna (SC). Forma ta charakteryzuje się tym, że posiadacze spółki są solidarni i bezpośrednio odpowiadają za długi wynikłe z działalności firmy – co stanowi jej największą słabość; nie ma natomiast minimalnego wkładu do udziału ani liczby osób koniecznych do powstania SC.

Z kolei korzystniejszym aspektem tej formy są koszty: bowiem skoro SC nie płaci CIT-u, to każdy ze wspólników samoistnie dokonuje ewentualnej korekty swoich dochodów odliczając wydatki fiskalne jak np zakup materiałów biurowych czy samochodu służbowego itp., które zostały pokryte ze środkó własnych przeznaczonych na inwestycje w firmie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli najpopularniejsza forma prawna

Najczęściej wybierana przez przedsiębiorców jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). To już typowa spółka kapitałowa, co wiąż się m.in. ze znacznie większą kontrola nad własną działalności oraz mniejszym ryzykiem – bowiem jej właściciele ponoszą jedynie odpowiedzialność za długi wynikające bezpośrednio ze swoich udziałów w firmie.

Zakładając takiej formy warto pamiętać że minimalny wkład pieniężny do tej formy to 5 tys zł; wymagane są także minimum dwóch wspólników i zgoda na umieszczenie nazwy firmy na liście rejestracyjnej KRS-u (Krajowego Rejestru Sądowego).

Warto również zapoznać się dokładniej jak działa ten rodzaj Sp., bo skoro przykładowo każdy udziałowiec ma swój procentowy wpływ na zarządzeniu danymi aspektami biznesu lub też decyzją podejmowanym przez zarząd itp., to niezwykle ważne jest aby wcześnie ustalić wszelkie kwestie dotyczące podmiotowych uprawnień każdego akcionariusza i sposobu ich realizacji.

Podsumowując: korzyści i słabości zakładania różnych typów spółek

W przypadku SK przede wszystkim trzeba liczyć się z ryzykiem, ale też korzystnymi warunkami podatkowymi. SC to przede wszystkim niskie koszty prowadzenia działalności i elastyczność formy; natomiast spółka z o.o. daje najwięcej kontroli nad biznesem oraz mniejsze ryzyko.

Ostatecznie wybór odpowiedniej formy prawnej dla swojego biznesu musi być dobrze przemyślany i uwzględniać zarówno indywidualne preferencje przedsiębiorcy jak i specyfikę branży w której działa firma – co pozwoli na maksymalizację korzyści wynikających ze założenia własnego biznesu przy jednoczesnym zmniejszeniu potencjalnych zagrożeń lub pułapek finansowych czy prawniczych .

Wezwanie do działania: Jeśli szukasz informacji na temat opłacalności spółki, koniecznie odwiedź stronę Journal of Ecology and Health. Znajdziesz tam wiele cennych artykułów i porad dotyczących biznesu oraz środowiska naturalnego. Kliknij tutaj https://www.journalofecologyandhealth.pl/, aby przejść bezpośrednio na stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here