Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa jazda pod wpływem alkoholu jest zakazana i uznawana za przestępstwo lub wykroczenie w zależności od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy.
Wyróżnić można sytuację, w której kierujący pojazdem jest w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Bez względu na przypadki, wszystkie uznawane są za nieakceptowalne, nie tylko prawnie, ale również biorąc pod uwagę normy społeczne. Jazda pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z ogromnym zagrożeniem na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Za stan nietrzeźwości uznaje się ten, w którym alkohol we krwi przekracza 0,5 promila, natomiast w 1 dm3 wydychanego powietrza 0,25 mg. Stan po spożyciu alkoholu to ten, w którym we krwi zawarte jest jego stężenie o wartości od 0,2 do 0,5 promila albo w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg.
Czy wiesz, że Policja każdego dnia zatrzymuje aż 200 kierowców, którzy prowadzą pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu? Jeśli znalazłeś się w tej niechlubnej grupie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej, którą świadczy adwokat. Jazda po alkoholu, która została udowodniona, nie pozostanie bezkarna, ale w licznych przypadkach udaje się wpłynąć na jej wymiar.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Grzywna, ograniczenie wolności, kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz punkty karne. Wymiar kary zależy od uznania wykroczenia bądź przestępstwa. Z najsurowszą muszą liczyć się osoby, które ponownie usiadły za kierownicą po wypiciu alkoholu.
Ryzyko dotkliwej kary za jazdę pod wpływem alkoholu oraz długotrwałych konsekwencji prawnych sprawia, że kierowca, który popełnił tego rodzaju wykroczenie lub przestępstwo powinien postarać się o skuteczną obronę. Adwokat zadba o interesy swojego klienta na każdym etapie postępowania, dążąc do uzyskania jak najkorzystniejszego rozwiązania sprawy.
Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na stronie: kancelariakowalski.pl