Jak utrzymać się na rynku pracy w czasach Covid-19?

0
1361
Jak utrzymać się na rynku pracy w czasach Covid-19

Pandemia koronawirusa na świecie spowodowała, że gospodarka musiała dostosować się do zachodzących zmian. Wiele branż zostało zmuszonych do zamknięcia bądź ograniczenia działalności, co przyczyniło się do zwolnień pracowników. Stan epidemii, nawet po znoszeniu kolejnych obostrzeń, odbija się w znaczący sposób na rynku pracy.

Przewidywanie przyszłości

Niestety plany na przyszłość w obecnych, niepewnych czasach wydają się być czymś abstrakcyjnym. W przypadku utrzymania stanowisk, warto opracować kilka scenariuszy na przyszłość, które biorą pod uwagę każdą ewentualność na rynku pracy. Z kolei po utracie zatrudnienia trzeba zastanowić się, w której branży jest duże zapotrzebowanie i jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę na własne potrzeby. Dobrze jest skoncentrować się na takich ofertach pracy, które zapewniają stabilne warunki, bez względu na pogarszającą się sytuację.

Podniesiona poprzeczka

Konkurencja na rynku pracy jest coraz większa. Za przyczynę uważa się większą liczbę kandydatów oraz mniejszą ilość rekrutacji. Dodatkowo, ze względu na obecną sytuację, wymagania pracodawców są wyższe. Tylko wykwalifikowana kadra to szansa na przetrwanie kryzysu gospodarczego. Dla większości pracodawców najbardziej wartościowy jest pracownik, który posiada wiedzę ekspercką, potrafi sprawnie poruszać się po cyfrowym świecie oraz łatwo dostosowuje się do zmieniających się warunków pracy. Ponadto musi posiadać umiejętność pracy zespołowej oraz efektywnej komunikacji interpersonalnej.

Ocena i zwiększanie umiejętności

Trzeba przyznać, że pandemia wymusiła na przedsiębiorstwach przyspieszony kurs kompetencji cyfrowych. Utrata zatrudnienia z powodu pandemii koronawirusa to idealny moment na szlifowanie umiejętności i zwiększenie szansy na znalezienie nowej pracy. Bezrobotny ma obecnie do dyspozycji szereg możliwości ulepszania swojego CV, łącznie z kursami online. Praca zdalna pozwala zaoszczędzić wolny czas, który można wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności lub doskonalenie tych już posiadanych.

Linki – profesjonalne CV

Przebranżowienie

Jeśli osoba pracuje w branży, która ucierpiała podczas pandemii, warto się przekwalifikować i znaleźć dla siebie nowe miejsce na rynku pracy. Chodzi w głównej mierze o przekierowanie swojej aktywności i wykorzystanie kompetencji w nowej dziedzinie. Możliwości jest sporo: zdobycie nowych umiejętności, odbycie kursu lub stażu, a co za tym idzie – nabycie doświadczenia w nowym obszarze oraz dalszy rozwój kariery. Obecnie największe zapotrzebowanie na pracowników mają firmy z branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, elektrycznej, przemysłowej, a ponadto szybko rozwijają się usługi e-commerce. To właśnie te gałęzie gospodarki pozwalają dzisiaj na uzupełnienie braków kadrowych. Aby ustrzec się błędów przy aplikowaniu na nowe stanowisko, warto zwrócić uwagę na szablony CV, które dostępne są w Internecie.

Praca w opiece w Niemczech, to dobry sposób na stabilne zatrudnienie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here