Szlifierka kątowa zasilana akumulatorowo – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

0
262
szlifierka

Trudno wyobrazić sobie sprzęty zapewniające więcej swobody niż elektronarzędzia zasilane akumulatorowo. Kiedyś było to nierealne marzenie, lecz teraz, dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, stało się ono w końcu możliwe. Najlepszym tego przykładem może być akumulatorowa szlifierka kątowa, która praktycznie nie odbiega wydajnością od porównywalnych urządzeń zasilanych sieciowo. Jednak, aby podjąć trafną decyzję, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją narzędzia akumulatorowego.

Co to jest szlifierka kątowa i do czego można ją wykorzystywać?

Szlifierki kątowe, zdrobniale nazywane „kątówkami”(zobacz tutaj https://domitech.pl/szlifierka-katowa-makita), to niezwykle wszechstronne narzędzia, które bez cienia wątpliwości powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu. Ich możliwości docenią zarówno profesjonaliści, jak i również zapaleni majsterkowicze. Mało tego, w rękach wprawnej osoby trudno o bardziej uniwersalny sprzęt niż szlifierka kątowa. Do czego służy to narzędzie? Podstawowym zadaniem realizowanym przez kątówki jest szlifowanie oraz przecinanie wszelkich stopów stali oraz aluminium. Jest to szczególnie przydatne podczas prac spawalniczych, pozwalając na szybkie modyfikowanie metalowych konstrukcji oraz usuwanie nadmiaru materiału spawalniczego.

Jednak największą siłą kątówki jest jej uniwersalność. Wyposażając ją w lamelkowe tarcze do drewna do szlifierki kątowej, można z łatwością zacząć usuwać z desek stare powłoki lakiernicze, wygładzać wszelkie zadziory, a także przygotowywać ich powierzchnię do nałożenia preparatów impregnujących. Z kolei po założeniu tarczy dedykowanej cięciu materiałów ceramicznych kątówka będzie mogła również precyzyjnie docinać płytki ceramiczne lub wykonywać otwory w betonie. Ciekawym akcesorium są też specjalne szczotki druciane, których włosie splecione jest z drobnych stalowych drucików. Ich kształt pozwala na bardzo szybkie usuwanie rdzy oraz powłok lakierniczych, pozwalając przygotować powierzchnię obrabianych elementów do kolejnych etapów pracy.

Akumulatorowa szlifierka kątowa – z silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym?

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych zagadnień dotyczących wyboru akumulatorowej szlifierki jest rodzaj zastosowanego w niej silnika. Może być on szczotkowy lub bezszczotkowy. Rozwiązania te znacząco się od siebie różnią zarówno pod względem wydajności, jak i również samej konstrukcji. Silniki szczotkowe są tańsze, a także prostsze w budowie. Jednak podczas pracy ich główny komponent, czyli tytułowe szczotki węglowe nieznacznie ocierają się o komutator, tym samym powodując spore straty energetyczne. Negatywnie wpływa to na moc osiąganą przez taką szlifierkę kątową, a także znacząco pogarsza to czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Co gorsza, szczotki z czasem się wycierają, tym samym powodując konieczność ich wymiany, która w większości przypadków wymaga przeprowadzenia kosztownego serwisu całego urządzenia.

Szlifierki akumulatorowe z silnikami bezszczotkowymi

Drugim rozwiązaniem są silniki bezszczotkowe. Zostały one całkowicie pozbawione szczotek węglowych, w efekcie czego znacząco redukowane jest tarcie wewnątrz silnika. Zapewnia to znacznie wyższą efektywność energetyczną, a także pozwala zwiększyć moc urządzenia. Dzięki temu akumulatorowa szlifierka kątowa, taka jak Makita DGA504ZJ praktycznie nie odbiega wydajnością od innych kątówek zasilanych sieciowo. Sprzęt ten bez problemu poradzi sobie z ,.cięciem oraz szlifowaniem stali konstrukcyjnej, kamienia, betonu, a także pozwoli na wydajną obróbkę drewna i ceramiki. Akumulatorowa szlifierka kątowa wyposażona w silnik bezszczotkowy jest także relatywnie energooszczędnym sprzętem. Dzięki temu, w porównaniu do wariantu szczotkowego może zauważalnie działać dłużej na jednym ładowaniu, zapewniając ogromną swobodę pracy.

Jaki rozmiar tarczy szlifierki kątowej wybrać? 115, 125 czy 230 mm?

Kolejnym niezwykle istotnym wyborem jest maksymalny rozmiar tarczy, jaką można będzie podłączyć do szlifierki kątowej. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą warianty 115 mm, 125 mm oraz 230 mm. Szlifierki kątowe o średnicy tarczy wynoszącej 115 mm dedykowane są osobom okazjonalnie korzystającym ze swoich narzędzi. Sprzęty te mogą ciąć oraz szlifować, jednak niewielka powierzchnia robocza ich tarczy wydłuża czas niezbędny na wykonanie danego zadania. Urządzenia o średnicy 125 mm to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje szlifierek kątowych. Są one małe i poręczne, jednocześnie zapewniając wysoką wydajność obróbki materiałów. Dlatego też stanowią one świetny wybór dla wszystkich osób, które potrzebują uniwersalnej szlifierki kątowej, która sprawdzi się podczas różnorodnych prac. Ostatnią grupą kątówek są sprzęty wyposażone w tarczę o średnicy 230 mm. Są to największe i zarazem najmocniejsze urządzenia w tej klasie. Mogą być wykorzystywane do cięcia oraz szlifowania, ale ich duże rozmiary oraz wysoka waga praktycznie uniemożliwiają osiągnięcie zadowalającej precyzji. W efekcie, urządzenia te stosowane są głównie w profesjonalnych zastosowaniach, takich jak prace budowlane oraz wyburzeniowe, a także cięcie grubych wyrobów hutniczych.


Szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ.

Uniwersalna akumulatorowa szlifierka kątowa do każdego rodzaju prac

Jednym z ciekawszych urządzeń, które można z powodzeniem wykorzystywać zarówno do amatorskiego majsterkowania oraz do procesjonalnych prac budowlanych i mechanicznych, jest szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ. Jest ona wyposażona w silnik bezszczotkowy, a do jej zasilania wykorzystywane są akumulatory z serii LXT o napięciu 18 V. Połączenie to umożliwia rozpędzenie podłączonego osprzętu do prędkości 8500 obr./min., co zapewnia szybką obróbkę materiału. Produkty marki Makita znajdziesz w sklepie internetowym Domitech.pl https://domitech.pl/firm-pol-1387741761-Makita.html.

Makita DGA504ZJ może być z powodzeniem wykorzystywana do cięcia grubych profili zamkniętych wykonanych ze stali konstrukcyjnej, a także usuwania z nich ognisk rdzy lub resztek spoin spawalniczych. Narzędzie to poradzi sobie też z cięciem oraz szlifowaniem betonu, docinania płytek ceramicznych, a także sprawdzi się w trakcie wstępnej obróbki drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here