Lakierowanie proszkowe to proces, mający na celu utworzenie idealnie gładkiej i trwałej powierzchni, która zabezpieczy metal przed korozją i uszkodzeniami. Przy użyciu tej metody, zabezpieczane są elementy przedmiotów codziennego użytku, na przykład nogi od mebli, biurek, ławek, poręcze, ramy łóżek, elementy wyposażenia kuchni etc. Ze względu na swoje właściwości ochronne, lakiery proszkowe stały się niezwykle popularne we wszystkich dziedzinach produkcji, na przykład w motoryzacji czy przemyśle stoczniowym. Aby utworzona powłoka lakiernicza była trwała i zachowała wysoką estetykę przez długi czas, istotne jest, by materiał przeznaczony do malowania farbami proszkowymi był prawidłowo przygotowany.
Przygotowanie stali do malowania proszkowego
Malowanie natryskowe charakteryzuje się wysoką wydajnością w przeciwieństwie do farb ciekłych. Celem uzyskania perfekcyjnej powłoki, należy wcześniej zadbać o należyte przygotowanie elementu stalowego do malowania. Nawet wysokiej jakości farby proszkowe nie zagwarantują pożądanego efektu, jeżeli lakierowany element nie zostanie gruntownie oczyszczony. Elektrostatyczne procesy mogą zostać zakłócone, jeśli napotkają tłuste odciski i inne zabrudzenia. Wszelkie nieczystości na powierzchni stalowej mogą doprowadzić do nierównego nałożenia lakieru. Powstałe nierówności mogą w rezultacie powodować pękanie utworzonej warstwy proszkowej, obniżenie wytrzymałości farby i nieestetyczne odpryski. Mechaniczne i chemiczne czyszczenie jest zatem niezbędnym elementem lakierowania.
Obróbka mechaniczna czy chemiczna?
W zależności od materiału, z którego wykonany jest element przeznaczony do proszkowania, można wybrać różne drogi postępowania. Mamy do wyboru obróbkę chemiczną i mechaniczną, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w procesie przygotowania stali do malowania wybrać obydwie metody, z czego pierwszą czynnością będzie oczyszczanie mechaniczne.
Przygotowanie do malowania proszkowego – mechaniczne oczyszczanie podłoża
Mechaniczne usunięcie nierówności, na przykład nadlewów czy spawów to pierwszy krok do osiągnięcia pożądanej, gładkiej powłoki proszkowej. Kolejnym etapem jest nadanie podłożu odpowiedniej chropowatości – analogicznie jak w przypadku drewna wykorzystuje się papier ścierny, tak w przypadku stali wykorzystywana jest metoda strumieniowo-ścierna. Element jest omiatany strumieniem ścierniwa, które odrywa pozostałości powłok malarskich, rdzy i innych zabrudzeń. Głębokość obróbki powierzchni zależy od ziarnistości wykorzystanego ścierniwa.
Chemiczne przygotowanie stali do malowania
Przygotowanie do malowania proszkowego może odbywać się również poprzez natrysk odpowiednimi preparatami lub zanurzenie. Ten rodzaj obróbki materiału może, ale nie musi być poprzedzony oczyszczaniem mechanicznym – postępowanie zależy od jakości materiału wyjściowego. W przypadku renowacji stalowych elementów, proces przygotowania do malowania jest dwuetapowy. Kąpiel chemiczną wykorzystuje się zazwyczaj podczas obróbki stopów żelaznych lub metali nieżelaznych. Fosforowanie cynkowe może przy okazji zwiększyć właściwości antykorozyjne materiału. Fosforowanie żelazne lub chromowanie jest alternatywą dla użycia cynku w procesie oczyszczania chemicznego.