Poznaj możliwości finansowania samochodu dostawczego

0
485
Poznaj możliwości finansowania samochodu dostawczego

Gotówka, leasing, kredyt a może najem długoterminowy? To pytanie zadają sobie tysiące przedsiębiorców stających przed koniecznością pozyskania samochodu dostawczego bądź kilku takich na potrzeby swojego biznesu.  Teoretycznie decyzję można podjąć intuicyjnie wszak intuicja bywa zawodna, a rzecz rozchodzi się przecież o pieniądze, o zyski i straty, w konsekwencji o sukces lub porażkę firmy. Zdecydowanie lepiej więc porównać wszelkie możliwe opcje, realnie oceniając własne możliwości, oczekiwania i potrzeby. Warto też dokonać analizy ewentualnych korzyści płynących z tytułu danej formy finansowania.

Wiedząc, że samochody dostawcze nie są tanie, zaś wydatki związane z prowadzeniem działalności chcąc nie chcąc pojawiają się cyklicznie, na wyłożenie pokaźnej sumy pieniędzy jednorazowo znakomita większość przedsiębiorców najzwyczajniej nie może sobie pozwolić. Finansowanie uwzględniające raty staje się wobec tego nie tylko wyjściem komfortowym ale i koniecznym. Czy warto wówczas wybrać się do banku? Nie zawsze, gdyż wielokrotnie wizyta kończy się odmową udzielenia kredytu. Drogą eliminacji pozostaje więc do rozważenia leasing bądź wypożyczenie pojazdu na dłuższy czasu. Obydwie możliwości posiadają zalety lecz subiektywnie postrzeganych wad też nie są pozbawione.  Jeśli firma osiąga stosunkowo wysokie przychody z czym wiąże się spore obciążenie podatkowe, leasing okaże się najprawdopodobniej najlepszy, rozwiązaniem.  Gdy z kolei przedsiębiorstwo dąży do zminimalizowania kosztów prowadzenia działalności wiele przemawia za najmem długoterminowym.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej obydwu opcjom opcjom finansowania aut dostawczych.  Leasing jako forma dzierżawy daje prawo do zakupu lecz do niego nie zobowiązuje. Użytkownik pojazdu ma zatem czas by ocenić, czy samochód się sprawdza, mogąc jednocześnie czynić dość pewne kroki związane z rozwojem biznesu, gdyż w razie gdyby w perspektywie najbliższych lat niezbędne okazało się inne auto niżeli bieżąco leasingowane, ma możliwość wznowienia umowy na taki samochód, jaki jest aktualnie potrzebny. Pozostałe zalety leasingu zależne są natomiast od jego rodzaju, gdyż do wyboru mamy leasing finansowy i leasing operacyjny. Leasing finansowy nie cieszy się szczególną popularnością, ponieważ VAT trzeba zapłacić z góry za cały okres jego trwania. W przypadku leasingu operacyjnego VAT zostaje z kolei doliczany do każdej raty, bowiem leasing operacyjny traktowany jest w kategorii usługi. Przedsiębiorca nie amortyzuje pojazdu lecz mimo to zalicza go do kosztów uzyskania przychodu. Powszechnie panuje pogląd, iż leasing operacyjny niewiele różni się od kredytu, choćby dlatego, że wymagany jest wkład własny. Czy to prawda? Nie koniecznie. Spółka MAN FS, obsługująca umowy leasingowe (kredytowe oraz najmu również) na samochody MAN umożliwia finansowanie bez opłaty wstępnej. Szczegóły dotyczące współpracy przedstawione są na stronie https://manfs.pl/finansowanie/samochody-dostawcze/nowe.html wraz z ofertą modeli aut dostawczych.

Najem długoterminowy różni się od leasingu przede wszystkim tym, co wyczytać da się już z samej nazwy- pojazd po określonym czasie należy zwrócić. Miesięczny wydatek niejednokrotnie bywa niższy niżeli rata leasingowa co nie koliduje z wliczeniem w niego opłat serwisowych i ubezpieczeniowych. MAN FS uwzględnia tu również podatek drogowy. Co za tym idzie najem ma szansę okazać się najlepszą formą zorganizowania floty w firmach transportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here