Kto wymyślił prawo?

0
101
Kto wymyślił prawo?
Kto wymyślił prawo?

Prawo jest jednym z fundamentów funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Jego źródła sięgają zarówno odległej przeszłości, jak i współczesnych czasów. Odpowiedź na pytanie, kto wymyślił prawo, nie jest prosta ani jednoznaczna. Już starożytni Grecy czy Rzymianie mieli swoje systemy prawa oparte na kodeksach lub zwyczajach obowiązujących w danym kraju czy regionie. Obecnie to zadanie należy do parlamentarzystów oraz specjalistów zajmujących się nauką o prawie – prawników i sędziów – którzy tworzą nowe ustawodawstwo oraz interpretują już istniejące przepisy prawa odpowiednio do aktualnej sytuacji politycznej lub społecznej w danej miejscowości bądź kraju.

Historia powstania prawa

Kto wymyślił prawo? To pytanie, na które odpowiedź jest niezwykle skomplikowana i wielopłaszczyznowa. Historia powstania prawa sięga czasów starożytnych cywilizacji.

Prawdą jest, że pierwsze zapisane kodeksy prawa pojawiły się w Mezopotamii już około 2100 roku p.n.e. oraz w Egipcie około 2000 roku p.n.e. Kodeks Hammurabiego to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących prawa pochodzących ze starożytnego Bliskiego Wschodu i został napisany przez króla Babilonu – Hammurabiego.

W Indiach istniała tradycja hinduskiego systemu prawno-religijnego zwanych Dharmaszastrami, a także buddyzmu czy dżinizmu zawierającego reguły postępowania dla poszczególnych warstw społecznych.

Starogreckie miasta-państwa miały swoje własne zbiorowe decyzje co do sposobu rządzenia obywatelem. Rzymianie opracowali swój kodeks Cywilny (Lex Civillis) obejmujący całe spektrum działań takich jak sprzedawanie ziemi lub kupowanie domów czy nawet małą przestępczość np kradzieże itp..

Z kolei chrześcijaństwo wprowadziło rozróżnienie między moralnością a etyką oraz stworzenie nowoczesnego system osądowego opartego na zasadzie sprawiedliwości.

W średniowieczu powstały pierwsze uniwersytety, a wraz z nimi i wydziały prawa. Początkowo była to nauka teologiczna badająca stosunki między Bogiem a człowiekiem, ale potem rozwinęło się także prawo cywilne oraz karnoprzedsiębiorczość.

Renesans przyniósł ze sobą nowe podejście do pojęcia państwa i jego rządzenia. W XVIII wieku Francja wprowadziła Kodeks Napoleona – jeden z najbardziej znanych kodeksów obowiązujących do dzisiaj w wielu krajach Europy kontynentalnej..

XX wiek doprowadził do opracowania Konstytucji Narodowej oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC). To właśnie dzięki tym dokumentom możliwe jest zapewnienie ochrony każdego mieszkańca danego kraju przed arbitralnym działaniem organów władzy czy też zagwarantowanie wolności słowa lub poszanowania godności osobistej jednostki.

Podsumowując – historia powstania prawa jest długim procesem ewolucji od czasów starożytnych cywilizacji poprzez średniowiecze, renesans aż po współczesność XXI wieku.. Każdy kolejny etap rozwoju był odpowiedzią na konkretne problemy społeczne jakie występowały we wcześniej okresach historii ludzkich dzieje.. Stworzenie prawa umożliwiło zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony dla każdego człowieka, a także było kluczowe do rozwoju ludzkości. Dzięki prawu możemy żyć w społeczeństwie rządzonym zasadami moralnymi oraz demokratycznymi wartościami które są ukierunkowane na poprawę jakości życia obywateli całego świata.

Wezwanie do działania: Zainteresowany/a pochodzeniem prawa? Sprawdź artykuł na stronie Aleja Sztuki dotyczący historii prawnych i ich twórców!

Link tag HTML: Aleja Sztuki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here