Jak zostać opiekunem medycznym?

0
216
Jak zostać opiekunem medycznym

Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach europejskich wzrasta liczba osób w starszym wieku w stosunku do młodego pokolenia. Spowodowane jest to zarówno nowoczesną medycyną, która wydłuża przeciętną długość życia, jak i małą dzietnością wśród małżeństw europejskich w ostatnich kilkudziesięciu latach. Dlatego tak potrzebni są w obecnych czasach wykwalifikowani opiekunowie medyczni.

Czym zajmuje się opiekun medyczny?

Opiekun medyczny to osoba, która odpowiedzialna jest za pomoc pacjentowi lub niesamodzielnej osobie przy codziennych czynnościach fizjologicznych, higienie osobistej, odżywianiu czy przemieszczanie się. Jest pewnego rodzaju asystentem, który ma zapewnić najwyższy komfort dla swojego podopiecznego.

Obowiązkami takiej osoby jest wiele różnych czynności. Przede wszystkim są to zabiegi opiekuńczo-pielęgnacyjne, które realizowane są dla osób w różnym stopniu zaawansowania choroby, dla osób niepełnosprawnych i przede wszystkim w starszym wieku. Pracownik medyczny zajmuje się niesamodzielną i chorą osobą i bierze odpowiedzialność za wszystkie skutki swoich działań.

Kto może zostać opiekunem medycznym?

Żeby zostać opiekunem medycznym, polskie prawo wymaga ukończenia dwusemestralnej szkoły policealnej i zdanie egzaminu zawodowego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Zdobycie takiego tytułu upoważnia do wykonywania zawodu pracownika medycznego nie tylko w Polsce, ale również za granicą w całej Europie.

Do takiej szkoły mogą zapisać się wszystkie osoby, które ukończyły Liceum Ogólnokształcące i nie jest wymagane nawet świadectwo maturalne. Podczas nauki uczeń zdobywa wiedzę z podstawy rehabilitacji i profesjonalnie przygotowywany jest do świadczenia usług pielęgnacyjnych. W ten sposób dokładnie wie, w jaki sposób pracować zarówno z pacjentami, jak i zespołem pracowników medycznych.

Gdzie znajdzie pracę opiekun medyczny na Śląsku?

Opiekun medyczny Śląsk zapewni profesjonalną opiekę indywidualną zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zdobycie takiego tytułu upoważnia do zdobycia dobrze płatnej pracy w ośrodkach pomocy społecznej, szpitalach, sanatoriach, hospicjach czy różnego rodzaju fundacjach.

Żeby jednak móc wykonywać jakiekolwiek czynności w opiece, należy przede wszystkim zdobyć podstawowe umiejętności oraz odpowiednie kwalifikacje. Trzeba więc ukończyć kurs przygotowujący, który pozwoli zdobyć upragniony tytuł, a następnie rozpocząć poszukiwania wymarzonej pracy jako opiekun medyczny. Podczas szkolenia kursanci uczą się również niezbędnej obsługi sprzętu rehabilitacyjnego, asysty w transporcie Czy technik pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here