Z rozwiązaniami inteligentnymi spotykaliśmy się do tej pory przede wszystkim w biurowcach. To właśnie tam pozwalały one na zwiększenie bezpieczeństwa osób zatrudnionych oraz interesantów, jak również poczynienie znacznych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych, w tym – na rachunkach za zużytą energię elektryczną. Nadmieniony stan rzeczy to już jednak przeszłość, bowiem rozwiązania spod znaku Smart Technology są obecnie także wdrażane w budynkach jednorodzinnych jak również takich, w których ma zamieszkać większa liczba rodzin. Jakie systemy tego typu warto wyróżnić?
Jak mówią przedstawiciele firmy MIX GROUP z Krakowa, oferującej luksusowe apartamenty pod Warszawą; Na uwagę zasługują przede wszystkim moduły bezpieczeństwa oparte o zastosowanie zestawu czujników i czytników, dzięki którym możemy mieć pewność, że żadna osoba niepowołana nie przedostanie się na teren obiektu, co z kolei mogłoby poskutkować włamaniem, kradzieżą, podpaleniem oraz innymi zdarzeniami, których z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć. To także doskonała sposobność, by obiekt podzielić na sektory i strefy – te dostępne wyłącznie dla osób zamieszkujących budynek wielorodzinny, jak również dla obsługi odpowiedzialnej za utrzymanie w odpowiednim stanie urządzeń i maszyn służących do generowania prądu, dostarczania wody, czy też dogrzewania poszczególnych mieszkań. Wszystko to jest obecnie możliwe, wystarczy tylko zainstalować w obiekcie system czytników kart dostępu lub też linii papilarnych, dzięki którym sforsowanie określonych drzwi stanie się dla osób nieposiadających do tego celu odpowiednich uprawnień nie lada problemem.
Rozwiązania inteligentne będące głównymi bohaterami naszego dzisiejszego wpisu to jednakże nie tylko bezpieczeństwo – to także zwiększony komfort mieszkania w obiekcie, a wszystko to za sprawą systemów analizujących jakość powietrza, temperaturę panującą w otoczeniu, jak również poziom wilgotności. Wszystkie te dane, jeżeli tylko zostaną zgromadzone a następnie przetworzone przez jednostkę główną, mogą zostać wykorzystane celem aktywacji, wyłączenia lub też modyfikacji funkcji poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki ich działaniu możliwe jest na przykład aktywowanie termostatu gdy temperatura spadnie poniżej określonego progu, włączenie nawiewu bądź wentylacji, jak również – wyłączenie świateł w pomieszczeniach, w których już od dawna nie wykryto ruchu mieszkańca lub personelu obsługi. Pozwala to na optymalne wykorzystanie zaimplementowanych w obiekcie systemów, gwarantując nie tylko ich długowieczność ale także umożliwiając znaczne obniżenie ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. Naszym zdaniem jak najbardziej warto jest obiekt wyposażyć w omawiane dziś udogodnienia, bowiem znacznie podniosą one ogólną wartość budowli, uczynią ją one znacznie bezpieczniejszą, a także – co szczególnie istotne z punktu widzenia jej posiadacza lub administratora – zauważalnie bardziej ekonomiczną i ergonomiczną! Rozwiązania tego typu warto oczywiście wprowadzać dopiero po uprzednich konsultacjach z ekspertami z branży mogącymi pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w ich montażu oraz znajomością obecnie obowiązujących trendów!