Blog — pomysłem na biznes, czyli jak zarabiać na wpisach?

0
2832

Blog może służyć nie tylko do dzielenia się swoim zdaniem i relacjami z podróży, ale i również przynosić zyski oraz zarabiać. Wiele osób prowadzi blogi, aby tworzyć treści dla czytelników, ale nie zauważa potencjału, jaki posiada taka witryna. Dzięki niej możemy zarabiać pieniądze np. na utrzymanie serwisu, dalsze podróże jeśli prowadzimy bloga turystycznego czy zarabiać pieniądze i zajmować się blogowaniem profesjonalnie. Istnieje wiele sposobów na zarabianie pieniędzy na blogu, które mogą dawać mniejszy lub większy zysk. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na pozyskiwanie pieniędzy z własnego bloga.

Wynajem miejsca reklamowego

Pierwszym i zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych sposobów na zarabianie pieniędzy na blogu jest wynajmowanie powierzchni ramowej. Mając swoją stronę internetową, którą odwiedzają setki czytelników, możemy w zamian za opłatę umieszczać na niej reklamy. W internecie istnieje wiele serwisów tego typu. Wystarczy zarejestrować się na nich i rozpocząć emitowanie reklam. Z danego serwisu reklamowego pobieramy jedynie baner, który umieszczamy na naszym blogu. W zależności od opcji, gdy użytkownik wyświetli stronę z reklamą lub kliknie w baner — my otrzymujemy wynagrodzenie. Nie są to duże sumy, ale przy sporym ruchu bez większego wysiłku możemy miesięcznie uzbierać konkretne sumy pieniędzy. Banery reklamowe możemy umieszczać np. w panelach bocznych czy na dole strony.

Influencer Marketing i płatna promocja — Zostań influencerem

Do zarabiania pieniędzy na blogu, możemy również wykorzystać Influencer Marketing i stać się Influencerami. To coraz bardziej popularny trend, z którego korzysta zarówno coraz więcej reklamodawców, jak i samych właścicieli blogów, vlogów czy kanałów społecznościowych. W myśl tej strategii reklamowej osoby znane, rozpoznawalne lub posiadające grono odbiorców w zamian za opłatę oferują stworzenie materiału, który będzie promował, reklamował lub w korzystnym świetle przedstawiał konkretny produkt czy markę. Tylko od nas zależy czy zgodzimy się jedynie na użycie markowego roweru podczas naszej wycieczki i go polecimy, czy stworzymy o nim cały tekst, testując go i prezentując każdy jego element. Aby móc zarabiać w taki sposób najwygodniejszą opcją będzie umieszczenie swojej oferty — kandydatury na specjalnym serwisie w internecie. Jest ich w sieci sporo, dzięki czemu możemy w różnych miejscach zaoferować płatną reklamę. Po uzupełnieniu profilu i danych, takich jak liczba odbiorców, tematyka czy cena będziemy czekali na odpowiednie oferty. Jeśli takie napłyną, możemy porozumieć się z reklamodawcą i zarobić konkretną sumę za polecenie produktu.

Artykuły sponsorowane

Bardzo ciekawą odmianą influencer marketingu jest również oferowanie płatnego umieszczenia artykułów sponsorowanych. Wiele osób w branży reklamowej poszukuje wartościowych i popularnych witryn. Chcą oni w takich miejscach umieszczać np. artykuły sponsorowane. Są to teksty branżowe — tematyczne, które zawierają subtelną reklamę danej marki lub produktu. Tekst takie możemy napisać samodzielnie — umieszczając pod jego koniec link lub nazwę firmy, lub otrzymać gotowy artykuł do publikacji. Dla naszych czytelników może być to ciekawy materiał a dla nas szansa na zarobek. Artykuły takie mają na celu zwiększanie świadomości marki lub czasami pozyskiwanie linków zwrotnych w link buildingu. Przy pozycjonowaniu innej witryny — jeśli jej link znajdzie się na innej dużo bardziej znanej i popularnej witrynie np. naszej, wyszukiwarka Google umieszcza ją wyżej w wynikach wyszukiwania, traktując jako ciekawą i wartościową. Jeśli więc zatem mamy poczytny blog i nieco miejsca na publikację tekstów warto wykorzystać i ten rodzaj zarabiania. Za jeden artykuł sponsorowany w zależności od jakości bloga, tematyki czy liczby czytelników otrzymać możemy od kilkunastu – kilkudziesięciu złotych nawet do kilkuset.

Programy afiliacyjne

Kolejną dochodową metodą na zarabianie na własnym blogu są sieci afiliacyjne. To programy, w których możemy wybrać pewne produkty np. bankowe, kosmetyczny czy usługi oraz promować je. Jeśli dana osoba skorzysta z takiej usługi, my otrzymamy wynagrodzenie. W sieci istnieje wiele portali afiliacyjnych, a zarabianie na nich jest w pełni legalne. Wystarczy zarejestrować się w takim systemie oraz wybrać produkt do promowania. Możemy dobierać je np. pod względem tematycznym i jeśli prowadzimy bloga o finansach, możemy promować konto bankowe. Po wybraniu oferty otrzymamy baner z indywidualnym linkiem, który możemy umieścić na swoim blogu. Możemy zrobić to w górnym panelu, panelach bocznych lub pod każdym nowym artykułem. Gdy użytkownik strony zainteresuje się i kliknie w baner, a następnie założy takie konto bankowe — my otrzymamy prowizje. Najczęściej jest to ok. kilkudziesięciu złotych. W ten sposób możemy polecać np. lokatę lub konto bankowe wszystkim naszym czytelnikom, a jeśli kilku z nich zdecyduje się je wybrać, to będziemy mogli zarobić duże sumy pieniędzy. Jest to jeden z najbardziej dochodowych sposobów na wykorzystanie powierzchni reklamowej na naszym blogu.

Datki i napiwki

Jednym z najciekawszych sposobów na zarabianie na własnym blogu są datki oraz napiwki. Systemy te stają się dopiero szeroko popularne i przywędrowały do nas zachodu. Obecnie wielu graczy transmitujących swoje rozgrywki czy youtuberów daje możliwość przekazania drobnych sum w postaci datków, czy napiwków. W sieci istnieje wiele systemów umożliwiających przyjmowanie takich mikropłatności. Po rejestracji otrzymujemy swój wyjątkowy i unikalny link, który możemy umieścić na swoim bogu. Jeśli czytelnikom spodoba się dany artykuł czy sam blog będą oni mogli przekazać pewne środki na nasze konto. Gdy klikną w link zostaną oni przekierowani do strony płatności, gdzie będą mogli wysłać sms-a, przekazać napiwek przelewem, kodem przedpłaconym, kartą płatniczą czy blikiem.

Bardzo ciekawą opcją odmianą napiwków jest również patronat bloga. W tej opcji nie otrzymujemy pieniędzy “za darmo” lub tylko w geście zadowolenia czytelników, ale możemy w zamian oferować dodatkowe korzyści. Możliwość tę daje nam patronite. pl, gdzie możemy zarejestrować się jako autorzy lub jako czytelnicy i oferować miesięczne regularne wspieranie kanału. W zamian za regularne datki od danej osoby możemy oferować niepublikowane materiały, dodatkowe nagrody czy atrakcje takie jak np. przesyłanie kartek z różnych części świata, jeśli prowadzimy bloga podróżniczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here