ABC tynku perlitowego – wytwarzanie, korzyści i zastosowanie

0
227
ABC tynku perlitowego - wytwarzanie, korzyści i zastosowanie

W branży budowlanej pojawiają się co chwila różne rewolucyjne materiały, które mają poprawić właściwości termoizolacyjne budynków. Jednym z nich jest tynk perlitowy, który zaskakuje zarówno swoimi parametrami izolacyjnymi, jak i prostotą nakładania. Co warto wiedzieć o tym materiale? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z jego stosowania?

Skąd wziął się perlit?

Nazwa tej masy tynkarskiej nie wzięła się znikąd. Pochodzi ona od perlitu, a więc materiału pochodzenia wulkanicznego, który jest integralnym składnikiem zaprawy. Materiał ten można wytworzyć na skutek mechanicznego rozkruszenia skały do poziomu rudy. Następnie zmieloną rudę poddaje się silnemu, choć krótkotrwałemu działaniu wysokich temperatur dochodzących nawet do 1200 stopni Celsjusza. Po doprowadzeniu energii cieplnej woda znajdująca się w rudzie ulega gwałtownemu wrzeniu, a sam perlit zwiększa swą objętość nawet 20-krotnie. Uzyskany materiał nazywamy perlitem ekspandowanym. Wyróżnia się on:

  • wysokim stopniem izolacji termicznej,
  • dużą twardością i odpornością na oddziaływania mechaniczne,
  • obojętnością chemiczną,
  • wysokim stopniem niepalności,
  • niewielką gęstością,
  • wysokim poziomem izolacji akustycznej.

Tynki perlitowe a tradycyjne – co wybrać?

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Po dodaniu perlitu tynk zyskuje zupełnie nowe właściwości, które odgrywają szczególną rolę w budownictwie. Przyjmuje się nawet, że tynk mineralny z perlitem jest znacznie korzystniejszym dla zdrowia rozwiązaniem niż tradycyjna masa tynkarska. Różnica między obydwoma produktami wynika m.in. z odpowiedniej ilości wapnia i odczynu pH.

Masa z perlitem zawiera znacznie więcej tego pierwiastka i ma silny odczyn zasadowy. Dzięki temu jest ona w znacznym stopniu odporna na działanie pleśni. Mało tego! Materiał ten charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Oznacza to, że wilgoć nie gromadzi się już wewnątrz konstrukcji przegrody, lecz jest wyparowywana na zewnątrz.

Zastosowanie tynków perlitowych

Na korzyść mieszanek perlitowych przemawia też ich zastosowanie i sposób nakładania. Produkt może być stosowany na dowolnych (w tym nierównych) powierzchniach. Tynk perlitowy doskonale sprawdza się w przypadku tak nieregularnych konstrukcji architektonicznych, jak:

  • nierówne podłoża,
  • ościeża łukowe,
  • stropy łukowe,
  • słupy działowe.

Należy jednocześnie pamiętać, że masę można stosować zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. W pierwszym przypadku należy pokryć ją warstwą wierzchnią (np. gładzią), a w drugim – mineralną warstwą zbrojącą.

Reasumując, tynk mineralny z perlitem poprawia właściwości termoizolacyjne i akustyczne budynku. Wystarczy zaledwie kilkucentymetrowa warstwa mieszanki, aby uzyskać zadowalające efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here