Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę?

0
396
praca

Większość mieszkańców naszego kraju uważa, że za granicą żyje się znacznie lepiej niż w Polsce. Trawa zawsze jest przecież bardziej zielona u sąsiada. Niby tak, ale z drugiej strony to, że polski rynek pracy wygląda gorzej od rynku zagranicznego, jest tezą popartą licznymi dowodami, więc nie są to jakieś bzdury wyssane z palca. Nie musisz jednak od razu uciekać na zachód. Nie musisz nawet rozważać wyjazdu do innego obcego kraju, nawet jeśli sam uważasz, że polski rynek pracy 2022 nie stworzy zbyt wielu atrakcyjnych miejsc pracy. Postaraj się po prostu o taki zawód, który w tych czasach opłaca się wykonywać. To nie musi być coś, na czym się znasz lub w czym kształciłeś się w przeszłości. Teraz praktycznie wszyscy bezustannie się przebranżawiają, próbują wynaleźć dla siebie najlepszy sposób na życie, więc ty też możesz to uczynić, by to życie poprawić i wieść je tak, jak zawsze tego chciałeś i przy tym robić to w Polsce.

Aktualna sytuacja na rynku pracy

Zanim jednak przejdziesz do jakichś głębszych rozważań i zaczniesz przyglądać się różnym ewentualnym kierunkom zawodowym, spójrz, z jaką sytuacją na rynku pracy rzeczywiście masz do czynienia, by nie opierać swoich analiz na informacjach wyssanych z palcach bądź danych, które sam sobie wymyślisz. To, co ci się wydaje, nie musi być zgodne z rzeczywistą sytuacją. Pewnych rzeczy nie da się brać „na logikę”, dlatego lepiej zajrzeć po prostu do rzeczowych i konkretnych statystyk, które zbierają różne sprawdzone informacje w jednym miejscu i pozwalają wyciągać z nich wnioski. Nietrudno ci będzie odnaleźć tego typu statystyki. W Internecie znajdziesz ich naprawdę sporo, więc wystarczy, że po godzinach pracy przestaniesz poświęcać wolny czas na zapoznawanie się z plotkami na temat gwiazd, a zamiast tego przeznaczysz go na wykonywanie analiz statystycznych. Pandemia nieco namieszała na naszym rynku pracy. Zmieniła ona podejście pracodawców do zatrudniania nowych osób. W tym momencie dużo cenniejsze od wykształcenia stały się rzeczywiste umiejętności. Pracodawcy zaczęli też zwracać uwagę na umiejętności miękkie, które mają przecież realny wpływ na to, jak dana osoba funkcjonuje w firmie.

Odwiedź też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kogo-czeka-zmiana-pracy-w-2022-roku-a-gdzie-pensje-wzrosna-najwyzej-Sprawdzamy-8198164.html

Jeżeli rzeczywiście coś potrafisz, z automatu stajesz się wartościową osobą na rynku pracy. Najpierw zadbaj jednak o teorię, a potem przejdź do praktycznego działania. Ustal sobie, nad czym powinieneś popracować i co takiego powinieneś zmienić, jeżeli chcesz zdobyć zatrudnienie w lepszej firmie niżeli ta, która zatrudnia cię obecnie. Spójrz sobie, kogo czeka zmiana pracy w 2022 roku. A najprawdopodobniej z utratą swojej ciepłej posadki będą musieli pożegnać się ci, którzy w żadnym stopniu nie przyczyniają się do rozwoju firm i nie dają im czegoś od siebie – czegoś więcej niżeli tylko wykonywania pewnych prostych zadań. Powinieneś wejść w rolę osoby, którą pracodawcy naprawdę chcą zatrudnić. Musisz zadbać o swoje kompetencje, ale też i nabrać pewnej elastyczności. Teraz nawet te dosyć sztywne stanowiska pracy potrafią bez przerwy się zmieniać. To, że pracodawca przypisze ci jakąś rolę, nie oznacza wcale, że masz się ograniczać wyłącznie do niej. Nawet w branży IT przydatne okazują się zdolności komunikacyjne, a w marketingu – chociażby umiejętność programowania. Im więcej wiesz i im więcej potrafisz, tym więcej sam możesz oczekiwać. A skoro oczekujesz tego, że będziesz dobrze zarabiać, najwyższa pora popracować nad swoimi kompetencjami.

Zmiana trybu pracy

Elastycznością możesz się też wykazać w nieco inny sposób. Ma ona bowiem ścisły związek ze sposobem wykonywania pracy. Teraz niemalże w każdej branży da się działać zarówno w sposób tradycyjny, czyli poprzez codzienną realizację zadań w siedzibie firmy, jak i w sposób zdalny – wprost z domu czy jeszcze innego miejsca, w którym ma się dostęp do komputera, Internetu i ewentualnie paru innych przydatnych narzędzi. Nie zakładaj sobie od razu, że taka praca absolutnie nie jest dla ciebie. Jeżeli postanowisz, że przyjmiesz ofertę pracy tylko wtedy, gdy będzie ona dotyczyć pracy stacjonarnej, tak naprawdę stracisz dostęp do całej masy fantastycznych ogłoszeń, które mogłyby ci zaoferować wiele ciekawych opcji. Nie rezygnuj z tego. Do pracy zdalnej naprawdę można przywyknąć i można się z nią bardzo polubić, co zresztą uczyniło już wiele osób. Pracodawcy na ogół zresztą starają się łączyć pracę zdalną z tą stacjonarną. Może być więc tak, że od poniedziałku do czwartku będziesz pracować z domu, by w piątki spotkać się z kolegami z pracy w biurze, by omówić różne ważne kwestie, których nie dało się omówić online.

To może pora na jakieś konkrety? Gdzie pensje wzrosną najwyżej, a gdzie ulegną obniżeniu? Jak sam mógłbyś przewidzieć, wzrosną one na pewno w branży IT, co wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na programistów. Ekspertów od IT wciąż jest w naszym kraju zbyt mało, dlatego warto postarać się o to, by dołączyć do ich zaszczytnego grona. A jak się okazuje każdy może to zrobić. Praca w IT nie polega wyłącznie na programowaniu, więc nie musisz wcale programować, by działać w branży IT i dobrze na tym zarabiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here