Jak wygląda system edukacji w Singapurze?

0
183
Jak wygląda system edukacji w Singapurze?
Jak wygląda system edukacji w Singapurze?

System edukacji w Singapurze jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Opiera się on na silnym nacisku położonym na naukę matematyki, nauk przyrodniczych i technologii oraz kreatywne myślenie. Wszystkie szkoły publiczne są pod kontrolą Ministerstwa Edukacji (MOE), które zapewnia jednolity program nauczania dla wszystkich uczniów od przedszkoli aż do końca szkoły średniej.

Historia systemu edukacji w Singapurze

Jak wygląda system edukacji w Singapurze?

Singapur to kraj, który od lat cieszy się światowym uznaniem za swoje doskonałe osiągnięcia na polu edukacyjnym. System edukacji tego kraju jest jednym z najskuteczniejszych i najlepiej funkcjonujących na świecie. Jednak, jak każdy inny sukces, nie powstał on sam z siebie – został zaprojektowany i opracowany przez rząd oraz ekspertów.

Historia systemu edukacji w Singapurze ma swój początek już po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1965 roku. Wtedy to ówczesne przywództwo państwa postanowiło skupić uwagę na budowie nowoczesnego społeczeństwa opartego przede wszystkim o wysokie standardy życia oraz rozwinięte gospodarczo sektory usługowe.

Od samego początku rząd singapurski zdawał sobie sprawę ze znaczenia dobrej jakości szkolnictwa dla rozwoju kraju i jego mieszkańców. Dlatego też już we wczesnych latach 60-tych XX wieku wprowadzono pierwsze reformy mające poprawić stan obecnego systemu szkolnictwa.

Pierwszymi głównymi celami tych działań było uproszczenie procesów rekrutacyjnych do szkół oraz stworzenie równych możliwości dostania się dzieciom z różnych warstw społecznych czy też z różnymi poziomami wykształcenia rodziców.

W kolejnych latach rząd kontynuował swoją politykę inwestowania w edukację, co zaowocowało powstaniem wielu nowych szkół i kierunków kształcenia. W 1997 roku wprowadzono tak zwane „Programy Nauki Przyrodniczej” – specjalne programy nauczania matematyki, fizyki czy chemii skierowane do dzieci o szczególnie dużym potencjale intelektualnym.

Dalsze reformowanie systemu szkolnictwa miało miejsce jeszcze w XXI wieku. W 2004 roku wprowadzono zmianę sposobu oceniania uczniów oraz metod nauczania języków obcych. Rok później pojawiła się propozycja stworzenia jednej centralnej agencji nadzorującej cały system edukacyjny kraju.

Obecnie singapurskie dzieci rozpoczynają naukę już od przedszkola lub oddziałów przygotowawczych dla sześciolatków (ang. Primary One). Po ukończeniu tzw. podstawowej szkoły pierwszego stopnia uczą się przez trzy lata w drugim etapie tego cyklu a następnie przechodzą do starszych rocznikowo gimnazjum (junior college) lub technikum (polytechnic).

Podczas całego procesu uczenia uwaga jest skupiona nie tylko na zdobywaniu rzeczowych umiejętności ale również na kształtowaniu cech charakteru i osobowości. Singapurski system edukacji stawia bowiem na rozwijanie umiejętności myślenia, pracy w zespole oraz samoorganizacji.

Podsumowanie

Jak widać, singapurski rząd od lat inwestuje ogromne środki finansowe oraz ludzkie zasoby we własny system edukacyjny. Dzięki temu dzisiaj mamy do czynienia ze światowej klasy szkolnictwem opartym o nowoczesną technologię i skutecznie przygotowującą uczniów do przyszłościowego życia zawodowego.

Choć niektórzy mogliby zarzucać tego rodzaju podejście brakiem indywidualnego podejścia lub też nadmiernym naciskiem na wyniki egzaminów to jednak trudno zaprzeczyć faktom – sukcesy uczniów po ukończeniu singapurskiego szkolnictwa są imponujące a sam kraj cieszy się ciągłą poprawą jakości swojej siły roboczej.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z systemem edukacji w Singapurze i poznaj jego unikalne cechy! Dowiedz się więcej na stronie https://www.zdrowieinatura.pl/.

Link tag HTML: https://www.zdroweininatura.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here