Jak samemu obliczyć zdolność kredytową?

0
131

Wprowadzenie: Obliczanie zdolności kredytowej jest niezbędne dla każdej osoby, która planuje wziąć pożyczkę lub kredyt. Właściwe obliczenie pozwala na określenie maksymalnej kwoty, jaką można otrzymać od banku oraz minimalnych wymagań finansowych, które muszą być spełnione. Dlatego warto poznać podstawowe informacje i zasady dotyczące tego procesu i samodzielnie wyznaczyć swoją zdolność kredytową.

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy bank udzieli nam pożyczki. Oznacza to w skrócie naszą możliwość spłaty zaciągniętego długu oraz pokrycia kosztów odsetek. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona jednoznaczna dla każdej osoby i może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności.

Podstawowe elementy wpływające na wysokość zdolności kredytowej

Przed przystąpieniem do dokładnego wyliczenia wartości swojej zdolności finansowej należy poznać podstawowe elementy wpływające na jej wysokość:

1) Stałe dochody – zarobki lub emerytury;

2) Wydatki stałe – opłata za mieszkanie (rachunki), ubezpieczenie samochodu itp.

3) Inne źródła dochodów – np. wynajem nieruchomości;

4) Aktualne zadłużenie – liczba posiadanych już pożyczek i ich sumaryczny koszt;

5) Okres trwania umowy o pracę – im krótszy czas pracy u danego pracodawcy tym mniejsza szansa uzyskania wielkiej kwoty przy pierwszej próbie ubiegania się o pożyczkę.

Kalkulator online jako narzędzie pomocnicze

Najprostszym sposobem obliczenia zdolności kredytowej jest skorzystanie z internetowego kalkulatora. Warto jednak pamiętać, że wyniki uzyskane w ten sposób mogą nie być dokładne i powinny służyć jedynie jako pomocnicze narzędzie.

Dokładniejsza metoda obliczeń

Jeśli chcemy poznać bardziej precyzyjną wartość swojej zdolności finansowej, musimy wykonać kilka prostych działań matematycznych:

1) Obliczenie sumarycznego miesięcznego dochodu – zarobki netto + ewentualne inne źródła przychodów;

2) Odejmowanie od tej kwoty stałych opłat (rachunki za mieszkanie itp.) oraz innych kosztów życia (np. rata leasingu);

3) Pozostałą kwotę należy pomnożyć przez współczynnik 0,5 lub 0,6 – to właśnie tyle banki biorą pod uwagę do spłaty rat pożyczki;

4) Od otrzymanego wyniku odejmujemy aktualnie posiadane zadłużenie.

Praktycznie każdy bank stosuje własny algorytm oceny ryzyka udzielania pożyczek i może różni się on między innymi wysokością minimalnej pensji czy wymaganym okresem pracy u danego pracodawcy. Dlatego też warto przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredyt zapoznać się ze szczegółowymi warunkami oferowanymi przez banki i porównać oferty.

Podsumowanie

Obliczenie swojej zdolności kredytowej może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale jest to jednocześnie bardzo ważny element w procesie ubiegania się o pożyczkę. Warto zwrócić uwagę na posiadane źródła dochodów oraz koszty życia, aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne wyniki obliczeń. Dzięki temu będziemy mogli świadomie podjąć decyzję dotyczącą wysokości pożyczki oraz okresu jej spłaty.

Wezwanie do działania: Aby obliczyć swoją zdolność kredytową, należy zebrać informacje dotyczące dochodów oraz wydatków. Następnie można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej lub skontaktować się bezpośrednio ze swoim bankiem. Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://www.dbamofigure.pl/, gdzie znajdziesz wiele przydatnych porad finansowych.

Link tagu HTML: https://www.dbamofigure.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here