Co daje II grupą inwalidzką stopień umiarkowany?
Jak wiele osób może mieć trudności z codziennymi czynnościami, takimi jak poruszanie się czy wykonywanie prostych czynności domowych. Dla tych, którzy doświadczają niepełnosprawności, jest to często jeszcze bardziej skomplikowane i wymaga dodatkowego wsparcia.
Czym jest stopień umiarkowany w II grupie inwalidzkiej?
Inwalida oznacza osobę mającą ograniczenia w sprawności fizycznej lub psychicznej. W Polsce istnieje system klasyfikacji osób z niepełnosprawnościami na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Grupa inwalidzka dzieli się na kilka kategorii: Ia (stopniem znacznym), Ib (stopniem umiarkowanym) oraz II (stopnia lekkiego).
Kiedy osoba zostaje zaklasyfikowana jako posiada łącznie przewlekłe choroby układu oddechowego IIIA – IVB wg Katalogu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.[ref]W tym przypadku mówimy o drugiej grupię rejonizacyjną – posiadając ustalone progi rentowe[ref]. Stopnie te są przyznane przez odpowiednio wyspecjalizowane komisje lekarskie, które analizują stan zdrowia danej osoby i określają jej stopień niepełnosprawności.
Jakie korzyści przysługują osobom z II grupą inwalidzką?
Osoba posiadająca drugi stopień inwalidztwa umiarkowany ma prawo do pewnych świadczeń socjalnych oraz preferencji w różnych dziedzinach życia. Poniżej przedstawiam kilka głównych korzyści:
1. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej, osoba posiadająca drugi stopień inwalidztwa może skorzystać z programów wsparcia w celu reintegracji na rynek pracy lub podjęcia działalności gospodarczej. Programy te obejmują szkolenia zawodowe, dotacje finansowe czy doradztwo specjalistyczne.
2. Ulgi podatkowe
Kolejną korzyścią dla osób z II grupa inwalidzkim jest możliwość ubiegania się o ulgi podatkowe.[ref]Ulgę można uzyskać zarówno przy rozliczeniu rocznym PIT jak również od razu po ustaleniu statusu niepełnosprawnego[ref]. Dzięki temu mogą one obniżyć swoje miesięczne opłacone kwoty za energię elektryczną czy gazową.
3. Preferencyjne zatrudnienie
Osoby posiadające stopień umiarkowany w II grupie inwalidzkiej mają prawo do preferencyjnego traktowania na rynku pracy.[ref]Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków dla osób niepełnosprawnych, takich jak dostosowanie stanowiska pracy czy udogodnień w miejscu zamieszkania[ref]. Dodatkowo mogą one skorzystać ze specjalnych programów rekrutacyjnych lub otrzymać wsparcie finansowe od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Czy osoba z drugim stopniem inwalidztwa może pracować?
Mimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, wiele osób posiada zdolności i chęć do podjęcia aktywności zawodowej. Dla wielu jest to również ważny aspekt samorealizacji oraz integracji społecznej.
Jednak praca dla osoby posiadającej II grupę inwalidzką może być wyzwaniem. Wiele stanowisk wymaga pełnej sprawności fizycznej lub psychicznej, co utrudnia znalezienie odpowiedniej pracy dla tej grupy ludzi.
Rola rehabilitanta zawodowego
Aby pomóc osobom niepełnosprawnym we wprowadzeniu się na rynek pracy istnieje zawód rehabilitanta. Osoba taka jest wyspecjalizowana w pomaganiu osobom z niepełnosprawnością w znalezieniu pracy, dostosowaniu stanowiska pracy do ich potrzeb oraz rozwoju umiejętności i kompetencji.
Rehabilitant może wspierać osoby z drugim stopniem inwalidztwa poprzez:
– Pomoc w poszukiwaniu odpowiedniej oferty pracy
– Doradztwo dotyczące zmiany branży lub wyboru nowego kierunku zawodowego
– Umożliwienie uczestnictwa w szkoleniach czy kursach doskonalenia umiejętności
Dzięki wsparciu rehabilitanta zawodowego osoba z II grupą inwalidzką ma większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy odpowiadającej jej zdolnościom i możliwościom.
Pozostałe korzyści dla osób niepełnosprawnych o stopniu umiarkowanym
Ponadto, istnieje wiele organizacji pozarządowych oraz funduszy społecznych, które mogą zapewnić dodatkowe wsparcie osobom ze stopniem umiarkowanym inwalidztwa. Mogą one skorzystać m.in. ze spec
Wezwanie do działania:
Zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami dotyczącymi II grupy inwalidzkiej stopnia umiarkowanego. Możesz znaleźć więcej szczegółów na stronie internetowej Yooki.pl, klikając w poniższy link: